Πέμπτη 8 Απριλίου 2010

Ο Ρομπέν των Γερμανών

EPA
O λαϊκός ήρωας των Αγγλων, ο Ρομπέν των Δασών, μεγαλούργησε στο δάσος του Σέργουντ στο Νότιγχαμ. Ο λαϊκός ήρωας των Βαυαρών έχει παρόμοιο όνομα, Ρόμπεν, και τα κατορθώματά του έλαβαν χώρα χθες στο «Ολντ Τράφορντ». Με γκολ απ΄ αυτά που ούτε ο Γερμανός φωτογράφος και εκ των συνιδρυτών της Μπάγερν Φραντζ Τζον δεν θα προλάβαινε να αποτυπώσει στο φιλμ, ο Ρόμπεν έστειλε την Μπάγερν στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ και τους «κόκκινους διαβόλους» της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην κόλαση από τον παράδεισο στον οποίον βρίσκονταν για 74 λεπτά. Σ΄ αυτό συνετέλεσε και ο ανώριμος Ράφαελ που αποβλήθηκε αφήνοντας την αγγλική ομάδα να παλεύει με δέκα παίκτες για σαράντα λεπτά. Στα ημιτελικά (20 και 28 Απριλίου οι αγώνες) οι Βαυαροί θα αντιμετωπίσουν τη Λυών. Ούτε ο «Ελ Σιντ» Γουέιν Ρούνι ούτε το προβάδισμα με 3-0 στο 41΄ αποδείχτηκαν αρκετά για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να πάρει την πρόκριση και περιορίστηκε στη δεύτερη μόλις νίκη της επί της Μπάγερν (3-2) στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.