Πέμπτη 18 Μαρτίου 2010

Υπόκλιση Φέντερερ σε Παγδατή..! (video)

Αν η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στον νικητή, τότε ο Μάρκος Παγδατής έχει σήμερα κάθε λόγο να νιώθει υπερήφανος. Ο Κύπριος τενίστας πήρε ίσως τη μεγαλύτερη νίκη στην καριέρα του, επικρατώντας με 2-1 σετ του Ρότζερ Φέντερερ (5-7, 7-5, 7-6), στο πλαίσιο του 3ου γύρου του φημισμένου τουρνουά Indian Wells που διεξάγεται κάθε χρόνο στην Καλιφόρνια των ΗΠΑ, στο πλαίσιο της σειράς ATP. O 24χρονος τενίστας δεν πτοήθηκε από το γεγονός ότι έχασε άδοξα το πρώτο σετ, αλά ούτε και από το ότι χρειάστηκε να σώσει τρία ματς πόιντς του φημισμένου Ελβετού τενίστα, Νούμερο 1 στην Παγκόσμια κατάταξη, δύο στο δεύτερο σετ και ένα στο τρίτο. Πήρε σε τον τελευταίο πόντο με ένα εντυπωσιακό άσο, αναγκάζοντας δικαίως όλους τους θεατές που βρίσκονταν στο γήπεδο να τον καταχειροκροτήσουν. Επόμενος αντίπαλος του Μάρκου, ο οποίος από το 33 της Παγκόσμιας Κατάταξης είναι δεδομένο πλέον ότι θα... εκτοξευτεί, είναι ο Ισπανός Τόνι Ρομπρέδο.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Παγδατή επί του Φέντερερ στα επτά συνολικά τους ματς, ενώ θα πρέπει να τονίσουμε ότι στο 5-4 υπέρ του Φέντερερ στο 3ο σετ ο Μάρκος ένιωσε και κάποιες ενοχλήσεις στο γόνατο, αλλά αφού δέχθηκε κάποιες πρώτες περιποιήσεις από τον γιατρό του αγώνα συνέχισε, για να φτάσει στον μεγάλο θρίαμβο.