Πέμπτη 28 Ιανουαρίου 2010

DISKO PARTIZANI ! Παναθηναϊκός-Παρτίζαν: 59-64

Μπορεί στο ΟΑΚΑ να μαζεύτηκε 10.000 κόσμος, για να δει τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα του Top-16, αλλά και το ντεμπούτο του Μάρκους Χάισλιπ. Μόνο που στο παρκέ εμφανίστηκε και η Παρτίζαν. Οι Σέρβοι έδειξαν ότι δεν σταματoούν ποτέ να παλεύουν, έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και με το τελικό 64-59, έβαλαν μεγάλα προβλήματα στην "πράσινη" πορεία προς τα πλέι οφ.Ο Παναθηναϊκός είχε εξάρσεις, ήταν καλός μόνο στο πρώτο ημίχρονο και μπλοκαρίστηκε από την καταπληκτική άμυνα της Παρτίζαν και τα μακριά χέρια του "δεινόσαυρου" Βράνες. Εκτός από τα χαμένα ριμπάουντ, οι "πράσινοι" είχαν κολλήσει και στη ζώνη του Βουγιόσεβιτς με αποτέλεσμα στο τελευταίο δεκάλεπτο να σημειώσουν στα πρώτα δύο λεπτά 5 πόντους με τον Χάισλιπ και στη συνέχεια να μην ξαναβάλουν καλάθι εντός πεδιάς και να σκοράρουν μόνο 2 πόντους ακόμα με βολές του Σπανούλη. Όλα τα παραπάνω έφεραν το ξεκίνημα με το... αριστερό στο Top-16 που δυσχεραίνει το έργο της ομάδας του Ομπράντοβιτς, που ως αντικειμενικό στόχο θα πρέπει να έχει πλέον τη δεύτερη θέση του ομίλου.