Παρασκευή 5 Μαρτίου 2010

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ...Vient a Paris

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αγχωμένος το ματς, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Βάσκοι και κατάφεραν να ανεβάσουν νωρίς τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (18-8). Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κακοί σε άμυνα και επίθεση και έτσι οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν είχαν κανένα πρόβλημα να έχουν διαφορά ασφαλείας για το 31-22.

Όσο περνούσε η ώρα, όμως, οι Κυπελλούχοι Ελλάδος άρχισαν να βγάζουν τις επιθετικές τους αρετές στο παρκέ και με συνεχόμενους πόντους των Σχορτσανίτη και Τεόντοσιτς πέρασαν μπροστά 41-40 κάνοντας σερί 10-0. Το ημίχρονο τελείωσε με την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη να προηγείται 49-45 στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν φουριόζοι το δεύτερο ημίχρονο και αποφασισμένοι να…καθαρίσουν νωρίς την μπουγάδα, δείχνοντας στην Κάχα Λαμποράλ ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Με επιμέρους σκορ 18-5 στο πρώτο τετράλεπτο, η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη προηγήθηκε με 67-50 και ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση νίκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν, όμως, ανεξήγητα στο τέλος της τρίτης περιόδου, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Κάχα και με επιμέρους σκορ 11-5 μείωσε σε 72-61. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Ολυμπιακό να έχει διαφορά 19 πόντους 80-61 με τους Πειραιώτες να κάνουν έναν 8-0 στο τελευταίο ενάμιση λεπτό. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι Πειραιώτες έκαναν το «πέντε στα πέντε», παραμένοντας η μοναδική αήττητη ομάδα στο ΤΟΠ-16 της Ευρωλίγκας.

Δεκάλεπτα: 22-29, 49-45, 80-61, 102-85

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 6, Πεν, Τσίλντρες 20, Βούισιτς 14, Χαλπερίν, Κλέιζα 17, Μαυροκεφαλίδης 4, Βασιλόπουλος 2, Μπέβερλι 6, Τεόντοσιτς 14, Σχορτσανίτης 19.

Κάχα Λαμποράλ (Ιβάνοβιτς): Ρίμπας 3, Σίνγκλεταρι 2, Χουέρτας 6, Ελιάχου 4, Τελέτοβιτς 25, Σαν Εμετέριο 11, Ίνγκλις 14, Όλεσον 2, Χέρμαν 7, Μπάρατς 11.