Παρασκευή 21 Αυγούστου 2009

Europa League: ΠΑΟΚ - SC Heerenveen 1 - 1

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα στην κατάμεστη Τούμπα, ο ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με την ολλανδική Χέρενφεν και η πρόκριση για τους ομίλους του Europa League θα κριθεί την επόμενη εβδομάδα στο "Άμπε Λένστρα". Δυστυχώς, ο "δικέφαλος του Βορρά" δεν μπόρεσε να πάρει το αποτέλεσμα που θα ήθελε για να αποκτήσει προβάδισμας πρόκρισης, καθώς η αναποτελεσματικότητα στην επίθεση και η χαλαρή άμυνα, έπαιξαν το ρόλο τους. Η πίεση που ασκούσε στην αρχή δεν απέδωσε με αποτέλεσμα η ομάδα του Τροντ Σόλιντ να βρίσκει σιγά-σιγά το ρυθμό της και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να ανοίγει το σκορ με τον Ενρίκε. Ευτυχώς για τον ΠΑΟΚ, το γκολ του Ίβιτς στο 54' έδωσε τη δυνατότητα να ελπίζει, αλλά θα πρέπει να αλλάξει την αγωνιστική του εικόνα για να περάσει στην Ολλανδία.